Special Sessions

1- Group Theory | Schedulepdf

Organizers: P. Shumyatsky (University of Brasilia), Ilir Snopche (UFRJ), P. Longobardi and M. Maj (University of Salerno, Italy)

Speakers:

  • Dessislava Kochloukovapdf
  • Said Sidkipdf
  • Slobodan Tanushevskipdf
  • Francesco Matuccipdf
  • Mariagrazia Bianchipdf
  • Emanuele Pacificipdf
  • Claudio Quadrellipdf
  • Michele Triestinopdf
  • Patrizia Longobardipdf
  • Martino Garonzipdf
  • Lucio Centronepdf
  • Nicola Sambonetpdf
  • Ilir Snopchepdf

2- PDE methods in mean field games and dynamics optimization | Schedulepdf

Organizers: E. Pimentel (Federal University of São Carlos), A. Porretta (University of Roma 2)

Speakers:

  • Yves Achdou
  • Alain Bensoussan
  • Piermarco Cannarsa pdf
  • Marco Cirant pdf
  • Diogo Gomes pdf
  • Edgard Pimentel pdf
  • Alessio Porretta pdf
  • Rafael Rigão de Souza pdf
  • Daniela Tonon pdf
  • Vardan Voskanyan pdf
  • Marie-Therese Wolfram pdf

3- Recent Progress in Fluid Dynamics | Schedulepdf

Organizers: H. J. N. Lopes (Federal University of Rio de Janeiro), H. B. da Veiga (University of Pisa), M. Sammartino (Universitá di Palermo), M. C. Lopes (Federal University of Rio de Janeiro)

Speakers:

  • Alexei Mailybaevpdf
  • André Nachbin pdf
  • Anne Bronzi pdf
  • Cesar Niche pdf
  • Francesco Gargano pdf
  • Gabriela Planas pdf
  • Maicon Benvenutti pdf
  • Marco Sammartino pdf
  • Milton Lopes Filho pdf
  • Paolo Secchi pdf
  • Ricardo Rosapdf
  • Stefano Spirito pdf
  • Tommaso Ruggeri pdf

4- Mathematical Logic | Schedulepdf

Organizers: P. D’Aquino, (University of Napoli 2), S. G. da Silva and C. Russo (Federal University of Bahia)

Speakers:

  • Vieri Bencipdf
  • Ricardo Bianconipdf
  • Andrey Bovykinpdf
  • Vinicius Cifu Lopespdf
  • Marcelo E. Conigliopdf
  • Valeria de Paivapdf
  • Hércules de Araujo Feitosapdf
  • Antongiulio Fornasieropdf
  • Lúcia R. Junqueirapdf
  • Hugo Luiz Marianopdf
  • Alf Onshuuspdf
  • Santi Spadaropdf
  • Giorgio Venturipdf
  • Matteo Vialepdf
  • Carlo Toffaloripdf
  • Walter Carniellipdf
  • Elaine Pimentelpdf

5- Algebraic Geometry over Finite Fields and its Applications to Coding Theory | Schedulepdf

Organizers: M. Giulietti  (University of Perugia), C. Carvalho (Federal University of Uberlandia)

Speakers:

  • Gábor Korchmárospdf
  • Maria Montanuccipdf
  • Pietro Spezialipdf
  • Fernando Torrespdf
  • Guilherme Tizziottipdf
  • Herivelto Borgespdf
  • Gregory Duran Cunhapdf
  • Massimo Giuliettipdf
  • Alonso Sepúlvedapdf
  • Cícero Carvalhopdf
  • Giovanni Zinipdf
  • Victor G.L. Neumannpdf
  • Nazar Arakelianpdf
  • Beatriz Mottapdf

6- Commutative Algebra and its Interactions | Schedulepdf

Organizers: M.E. Rossi (University of Genova), H. Hassanzadeh (Federal University of Rio de Janeiro)

Speakers:

  • Marc Chardinpdf
  • Dale Cutkosky  Dalepdf
  • Marco D’Annapdf
  • Emanuela De Negripdf
  • Letterio Gattopdf
  • Philippe Gimenezpdf
  • Claudia Polinipdf
  • Aron Simispdf
  • Bernd Ulrichpdf
  • Zaqueu Ramospdf
  • S.H.Hassanzadehpdf

7- Optimal Control | Schedulepdf

Organizers: M. S. Aronna (Fundação Getúlio Vargas, Rio de Janeiro), Piermarco Cannarsa (University of Roma Tor Vergata), G. N. Silva (University of São Paulo-S. J. do Rio Preto)

Speakers:

  • María Soledad Aronnapdf
  • Piermarco Cannarsapdf
  • Geraldo Nunes Silvapdf
  • Hélène Frankowskapdf
  • Fernando Lobo Pereirapdf
  • Marco Mazzolapdf
  • Monica Mottapdf
  • Valeriano Antunes de Oliveirapdf
  • Laura Poggiolinipdf
  • Maria do Rosário de Pinhopdf
  • Franco Rampazzopdf
  • Francisco Silvapdf
  • Gianna Stefanipdf
  • Daniela Tononpdf
  • Peter Wolenskipdf

8- Classification of Projective Varieties and Related Topics | Schedulepdf

Organizers: G. Borrelli (Federal University Fluminense-Niterói), E. Esteves (Instituto de Matemática Pura e Aplicada), F. Polizzi (University of Calabria), A. Rapagnetta  (University of Roma Tor Vergata)

  • Speakers:pdf
  • A. Abreu
  • E. Cotterill
  • T. Fassarella
  • P. Frediani
  • A. Garbagnati
  • R. Gondim
  • D. Iacono
  • R. Pignatelli

9- Topological and impulsive methods for the qualitative analysis of differential equations, differential inclusions and difference equations | Schedulepdf

Organizers: P. Benevieri (University of São Paulo), J. G. Mesquita (University of Brasília), M. Spadini (University of Firenze)

Speakers:

  • Pierluigi Benevieripdf
  • Luca Biscontipdf
  • Márcia Federsonpdf
  • Guglielmo Feltrinpdf
  • Maurizio Garrionepdf
  • Alessandro Margheripdf
  • Jaqueline Godoy Mesquitapdf
  • Maria Patrizia Perapdf
  • Marcos Napoleão Rabelopdf
  • Carlota Rebelopdf
  • Marco Spadinipdf
  • Patrícia H. Tacuripdf
  • Pietro Zeccapdf
  • João Marcos do Ópdf

10- Inverse Problems for PDEs | Schedulepdf

Organizers: M. Di Cristo (Politecnico di Milano), A. Leitao (Federal University of Santa Catarina)

  • Speakers:pdf
  • Eva Sincich
  • Romina Gaburro
  • Giulio Ciraolo
  • Fábio Margotti
  • Michele Di Cristo
  • Jorge Zubelli
  • Antonio Leitão

11- Variational and Geometric Methods | Schedulepdf

Organizers: M. Gross  (University of Roma La Sapienza), B. Ruf (Universty of Milano), D. de Figueiredo (State University of Campinas), E. dos Santos (University of São Paulo-São Carlos), J. M. do Ó (Federal University of Paraiba),  C. Tomei (Catolic University of Rio de Janeiro)

  • Speakers:pdf
  • Claudianor O. Alves
  • Ezequiel Barbosa
  • Jaeyoung Byeon
  • Marta Calanchi
  • C. Siegfried
  • Giovany M. Figueiredo
  • Marco Ghimenti
  • Massimo Grossi
  • Liliane A. Maia
  • Enzo Mitidieri
  • Monica Musso
  • Filomena Pacella
  • Benedetta Pellacci
  • Angela Pistoia
  • Maria Michaela Porzio
  • Olivaine S. de Queiroz

12- (Non)Local Models and Applications | Schedulepdf

Organizers: A. Fiscella (State University of Campinas), G. Molica Bisci (Mediterranea University of Reggio Calabria)

  • Speakers:pdf
  • Bernhard Ruf
  • Claudianor Oliveira Alves
  • Gaetano Siciliano
  • Liliane de Almeida Maia
  • María Medina
  • Olìmpio Hiroshi Miyagaki
  • Sandra Imaculada Moreira Neto
  • João Marcos Bezerra do Ó

13- Population Dynamics and Evolution | Schedulepdf

Organizers: A. G. M. Neves (Federal University of Minas Gerais) , G. Gaeta (Universty of Milano)

Speakers:

  • Paulo F. A. Mancerapdf
  • Diomar Cristina Mistropdf
  • Armando G. M. Nevespdf
  • Sônia Pinto de Carvalhopdf
  • Fernando L. Pio dos Santospdf
  • Claudia Pio Ferreirapdf
  • Max O. Souzaourdes Stevapdf
  • Lourdes Stevapdf

14- Stochastic processes in random environment and applications | Schedulepdf

Organizers: F. Zucca (Politecnico di Milano), P. M. Rodriguez and F. P. Machado (University of São Paulo- São Carlos)

  • Speakers:pdf
  • Paolo Dai Pra
  • Serguei Popov
  • Daniela Bertacchi
  • Federico Polito
  • Heinrich Matzinger
  • Iddo Ben-Ari
  • Christophe Gallesco
  • Enrique D. Andjel

15- Probability and Statistical Mechanics | Schedulepdf

Organizers: A. De Masi (University of Aquila), L. R. Fontes (University of São Paulo), E. Presutti (University of Aquila), M. E. Vares (Federal University of Rio de Janeiro)

Speakers:

  • Enrique D. Andjel pdf
  • Rodrigo Bissacot pdf
  • Alexandre Gaudillière pdf
  • Mauro Mariani pdf
  • Glauco Valle pdf
  • Aldo Procacci pdf

16- Algebraic Geometry | Schedulepdf

Organizers: M. Jardim (State University of Campinas), S. Marchesi (State University of Campinas), G. Ottaviani (University of Firenze)

  • Speakers:pdf
  • Michela Artebani
  • Eduardo Esteves
  • Daniele Faenzi
  • Emilio Franco
  • Antonio Laface
  • Paolo Lella
  • Renato Vidal da Silva Martins
  • Elisa Postinghel
  • Luca Scala
  • Israel Vainsencher
  • Ada Boralevi

17- Geometric Topology and Dynamics | Schedulepdf

Organizers: D. L. Goncalves (University of Sao Paulo), C. Petronio (University of Pisa), S. Francaviglia (University of Bologna), S. Martins (University of Sao Paulo), Isaia Nisoli (Federal University of Rio de Janeiro)

  • Speakers:pdf
  • A. P. Barreto pdf
  • N. A. Viana Bedoya pdf
  • M. Belolipetsky pdf
  • G. Calsamiglia pdf
  • S. Francaviglia pdf
  • F. Frigerio pdf
  • D. Girão pdf
  • J-F. Lafont pdf
  • B. Martelli pdf
  • W. Mio pdf
  • G. Mondello pdf
  • J. Porti pdf
  • A. Sisto pdf
  • S. Tillmann pdf
  • B. Zimmermann pdf

18- Geometric Analysis | Schedulepdf

Organizers: B. Nelli, (University of Aquila), M. F. Elbert (Federal University of Rio de Janeiro)

Speakers:

  • Asun Jimenezpdf
  • Francesco Mercuripdf
  • Graham Smithpdf
  • Heudson Mirandolapdf
  • Jose Espinarpdf
  • Leonardo Biliottipdf
  • Luciano Maripdf
  • Magdalena Rodriguezpdf
  • Miriam Telichevskypdf

19- Control and Asymptotics of Nonlinear PDE Dynamics | Schedulepdf

Organizers: F. Bucci (University of Firenze), A. N. de Carvalho (University of São Paulo), E. Rocca (Universita’ di Pavia)

Speakers:

  • Jaime E. Munhoz Riverapdf
  • Ma To Fupdf
  • Marcelo Moreira Cavalcantipdf
  • Marcone Correa Pereirapdf
  • Rodrigo Nunes Monteiropdf
  • Piermarco Cannarsapdf
  • Giulio Schimpernapdf
  • Helene Frankowskapdf
  • Sergio Frigeripdf
  • Luciano Pandolfipdf
  • Eduard Feireislpdf
  • Tomás Caraballopdf
  • Alain Miranvillepdf
  • Cristina Pignottipdf

20- Variational Methods and PDE in Imaging | Schedulepdf

Organizers: A. Leaci (University of Salento), E. Teixeira (Federal University of Ceará)

Speakers:

  • Matteo Focardipdf
  • Simone Parisottopdf
  • Michele Miranda Jrpdf
  • Franco Tomarellipdf
  • Massimo Zanettipdf
  • Alexandre N. Carvalhopdf
  • Antonio Leitaopdf

21- Analytical and Numerical Aspects in Modeling Biological Systems | Schedulepdf

Organizers: M. Amar (University of Roma La Sapienza), G. Pontrelli (Istituto per le Applicazioni del Calcolo–CNR-Roma) and J. A. Cuminato (University of São Paulo-São Carlos)
Speakers:

  • D. Andreuccipdf
  • A. Colosimopdf
  • G. L. Dinizpdf
  • C. F. D. Kunzpdf
  • G. Pontrellipdf
  • G. Romanazzipdf
  • I.D. B. Silvapdf
  • J. M. R. Souzapdf
  • D. A. Tarziapdf
  • M. Amarpdf
  • A. M. Bersanipdf
  • F. JP Lopespdf
  • S. McGintypdf
  • R. C. A. Thomépdf
  • H. Mo Yangpdf

22- Dynamical Systems and Ergodic Theory | Schedulepdf

Organizers: L. J. Díaz (Catholic University of Rio de Janeiro), S. Luzzatto (International Center for Theoretical Physics Abdus Salam)

  • Speakers:pdf
  • Marco Abate
  • Armando Castro
  • Francesco Cellarosi
  • Paolo Giulietti
  • Alejandro Kocsard
  • Luna Lomonaco
  • Stefano Luzzatto
  • Maurizio Monge/span>
  • Maria José Pacifico
  • Vilton Pinheiro
  • Fabio Tal

23- Ring Theory and its Applications | Schedulepdf

Organizers: I. Shestako (University of São Paulo), P. Koshlukov (State University of Campinas), F. C. P. Milies (University of São Paulo), and A. Giambruno (University of Palermo)

Speakers:

  • Alveri SAnt’Anapdf
  • Onofrio Mario Di Vincenzopdf
  • César Polcino Miliespdf
  • Antonio Giambrunopdf
  • Irina Sviridovapdf
  • Jairo Z. Goncalvespdf
  • Javier Sánchez Serdàpdf
  • M. Dokuchaevpdf
  • Victor Petrogradskypdf
  • P. Koshlukovpdf
  • Ivan Shestakovpdf
  • Viviane Ribeiro Tomaz da Silvapdf
  • L. Centronepdf
  • Pilar Benito Clavijopdf
  • Jesús Laliena Clementepdf

24- Geometric Variational and Evolution Problems. | Schedulepdf

Organizers: S. Nardulli (Federal University of Rio de Janeiro), G. Orlandi (University of Verona)

  • Speakers:pdf
  • Frank Morgan
  • Marcos Montenegro
  • Robert Jerrard
  • Giacomo Canevari
  • Mohammed Moustafa Fall
  • Daniel Cibotaru
  • Vieri Benci
  • Ezequiel Barbosa
  • Giandomenico Orlandi

25- New developments in nonlinear evolutionary PDEs | Schedulepdf

Organizers: F. Dell’Oro (Institute of Mathematics of the Academy Sciences of the Czech Republic), J. Rivera (Federal University of Rio de Janeiro), M. G. Naso (University of Brescia), J. Pimentel (University of São Paulo-São Carlos)

Speakers:

  • Michele Coti Zelatipdf
  • Miranda and Gabriela Planaspdf
  • V. N. Domingos Cavalcantipdf
  • H.D. Fernández Sarepdf
  • A. Carvalhopdf

26- Geometric Structures, Lie Theory and Applications | Schedulepdf

Organizers: Anna Fino (University of Torino), Simon Chiossi (Federal University Fluminense-Niterói)

  • Speakers:pdf
  • Andrew Clarkepdf
  • Giovanni Bazzonipdf
  • Henrique Sá Earppdf
  • Letterio Gattopdf
  • Marcos Jardimpdf
  • Daniele Angellapdf
  • Paolo Piccionepdf
  • Maurizio Partonpdf
  • Luigi Verdianipdf
  • Claudio Gorodskipdf

27- Elliptic partial differential equations | Schedulepdf

Organizers: F. Leoni ( University of Roma La Sapienza), B. Sirakov (Catolic University of Rio de Janeiro), A. Vitolo ( University of Salerno)

Speakers:

  • Henri Berestyckipdf
  • Isabeau Birindellipdf
  • Italo Capuzzo-Dolcettapdf
  • Fabiana Leonipdf
  • Diego Moreirapdf
  • Wladimir Nevespdf
  • Filomena Pacellapdf
  • Edgard Pimentelpdf
  • Alessio Porrettapdf
  • Alexander Quaaspdf
  • Boyan Sirakovpdf
  • Enrico Valdinoccipdf
  • Antonio Vitolopdf